Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu!
Inter - Milan 0:3! Rossoneri w finale Pucharu Włoch!
Sezon 2022/23 dla Milanu dobiegł końca. Rossoneri ostatecznie zajęli 4 miejsce w lidze, zapewniając sobie udział w przyszłej edycji Ligi Mistrzów. W tegorocznych rozgrywkach drużyna prowadzona przez Stefana Pioliego dotarła aż do półfinału, notując najlepszy rezultat od 16 lat. W Pucharze Włoch klub ze stolicy Lombardii został wyeliminowany w 1/8 turnieju przez Torino, a udział w finale Superpucharu Włoch zakończył się zdobytym trofeum dla Interu.
Zakończenie rozgrywek boiskowych to oprócz rozważań transferowych, także pora podsumowań minionego okresu. Poniżej przedstawiamy statystyki oraz oceny uzyskane przez wszystkich zawodników AC Milan w sezonie 2022/23.
Część piłkarzy miała swoje wzloty i upadki, a niektórzy z nich prezentowali stabilny poziom przez większość spotkań. W trakcie trwania rozgrywek na portalu ACMilan.com.pl regularnie pojawiały się ankiety dla użytkowników, w których nasi czytelnicy mieli możliwość wystawienia ocen za dany mecz dla poszczególnych graczy. Dodatkowo redakcja publikowała noty pomeczowe prosto z Włoch wystawiane przez MilanNews.
W ramach ciekawostki dla fanów statystyk, zebrałem wszystkie oceny pomeczowe z 51 spotkań z sezonu 2022/23. W poniższej tabeli można zobaczyć średnią każdego zawodnika za występy w minionych miesiącach. Do podsumowania kwalifikowali się gracze, którzy pojawili się na murawie w min. 5 meczach, na tyle długo, żeby otrzymać notę za to spotkanie. Stąd też brak w zestawieniu takich piłkarzy jak Adli, Vranckx, Ibrahimović, Bakayoko czy Florenzi.
Kto zatem według czytelników ACMilan.com.pl oraz portalu MilanNews zasłużył na wyróżnienie, a z którym piłkarzem kibice raczej chcieliby się pożegnać? Całość podsumowania należy traktować jedynie w ramach ciekawostki, jednak porównanie obu stron tabeli pozwala na wyciągnięcie pewnych wniosków. Zdaniem użytkowników, najlepszym piłkarzem Milanu w sezonie 2022/23, bez zaskoczenia, został Mike Maignan. Na podium za Francuzem znaleźli się Theo Hernandez i Ismael Bennacer, a występy godne pochwały zebrali również Sandro Tonali, Malick Thiaw czy Simon Kjaer. Wśród najgorszych graczy znaleźli się Fode Ballo-Toure, Junior Messias, Charles De Ketelaere, Ante Rebić i Sergino Dest. Niechlubna nagroda za ostatnie miejsce i najgorszą średnią ocen trafiła, tu także bez zaskoczenia, dla Divocka Origiego.
Dziwić może zaledwie 8 pozycja w tabeli Rafaela Leao. Użytkownicy surowo oceniali gorsze występy Portugalczyka, a dodatkowo spora grupa osób wystawiała przeciętne noty nawet za występy, w których strzelał bramki i notował asysty, ponieważ lewoskrzydłowy „poza golem i asystą nic więcej nie robił na boisku”. Wiąże się to oczywiście także z poziomem, do którego Leao przyzwyczaił kibiców oraz zwiększonymi oczekiwaniami wobec jego występów.
Oceny MilanNews są w większości zbliżone do opinii czytelników. Najlepszym piłkarzem okazał się również Mike Maignan, a tu za jego plecami ulokowali się Ismael Bennacer, Rafael Leao oraz Sandro Tonali. W TOP 6 znaleźli się jeszcze Simon Kjaer i Malick Thiaw, a jedyną różnicą w porównaniu z użytkownikami ACMilan.com.pl, jest nieobecność Theo Hernandeza w ścisłej czołówce i zastąpienie go Leao. Na drugim krańcu znaleźli się Ante Rebić, Fode Ballo-Toure, Junior Messias i Charles De Ketelaere. Nowe nabytki Milanu, czyli Sergino Dest i Divock Origi, ulokowali się na samym końcu.
Patrząc na oba zestawienia, w oczy od razu rzuca się kilku najlepszych oraz najgorszych piłkarzy w minionym sezonie, a także cała grupa zawodników, będąca mniej więcej po środku całego podsumowania. Wyróżnić na plus z pewnością można sześciu zawodników, którzy regularnie pojawiali się na murawie i swoimi występami zapracowali na miano liderów AC Milan w rozgrywkach 2022/23. Są to:
• Mike Maignan
• Ismael Bennacer
• Rafael Leao
• Sandro Tonali
• Theo Hernandez
• Malick Thiaw
Z drugiej strony najmniej pozytywnego wkładu do zespołu wnieśli:
• Divock Origi
• Sergino Dest
• Ante Rebić
• Charles De Ketelaere
• Junior Messias
• Fode Ballo-Toure
W historii piłki nożnej wielu znakomitych zawodników potrafiło notować słabsze sezony, ale również o wiele mniej utalentowani piłkarze mieli swoje 5 minut i po jednym wyjątkowo udanym roku z powrotem popadali w przeciętność. W celu wyciągania mniej pochopnych wniosków, przypominam także średnią ocen za jeszcze wcześniejszy okres, czyli mistrzowski sezon 2021/22.
Kolejny sezon z rzędu na wysokim poziomie zanotowali chociażby Maignan, Tonali, Kjaer i Leao. Rok po roku zawodzą natomiast m.in. Ballo-Toure, Rebić i Messias. Nie podlega większej dyskusji stwierdzenie, że cała drużyna w sezonie 2022/23 prezentowała się gorzej na boisku niż rok wcześniej. Poniżej zamieszczam dodatkowe zestawienie, w którym widać zmianę ocen w porównaniu do zeszłego okresu. Dzięki niemu można porównać, którzy piłkarze zanotowali poprawę, lub może raczej, którzy zaliczyli jak najmniejszy regres :) Naturalnie uwzględnieni zostali ci gracze, którzy w obu sezonach reprezentowali czerwono-czarne barwy.
Jedynym zawodnikiem, którego średnia ocen wzrosła w sezonie 2022/23, w oczach MilanNews jest Rade Krunić, który z 17 pozycji i średniej 6,00 w poprzednim roku, awansował na 7 miejsce ze średnią 6,11. Według włoskiego portalu Ismael Bennacer utrzymał poziom, a cała reszta zawodników obniżyła loty. Zdaniem użytkowników ACMilan.com.pl, wszyscy piłkarze w ostatnich miesiącach zanotowali spadek średniej ocen. Naturalnie noty zawodników zależą też od formy całego zespołu. Dlatego też m.in. Saelemaekers lub Ballo-Toure mają niższą średnią, ale przy tym byli chwaleni za lepsze występy niż kilkanaście miesięcy wcześniej.
Największy niepokój w poniższej tabeli zdecydowanie budzi forma środkowych obrońców. Fikayo Tomori i Pierre Kalulu w poprzednim sezonie byli ostoją defensywy, która w końcowej fazie rozgrywek traciła niewiele bramek. Obaj znaleźli się w TOP 6 najlepszych zawodników 2021/22, natomiast obecnie zaliczyli jeden z największych spadków ocen z całego zespołu.
Na sam koniec podsumowanie osiągnięć zespołu oraz statystyki zawodników pod względem liczby występów, minut na boisku, goli, asyst i punktów w klasyfikacji kanadyjskiej, uwzględniając wszystkie rozgrywki w sezonie 2022/23. W ostatniej rubryce została zawarta informacja, co ile minut dany gracz "dokładał" bramkę lub asystę dla swojego zespołu. W przypadku bramkarzy, Mike Maignan na 29 występów stracił 27 bramek i zachował 10 czystych kont, a Ciprian Tatarusanu na 23 spotkania wyciągał piłkę z siatki 31 razy, a w 7 meczach nie skapitulował ani razu. Francuz tracił bramkę co 97 minut, a Rumun co 68 minut.
Opracowanie artykułu i realizacja: Krzysztof Kordys (kaka98)
Jeśli natomiast chodzi o moje wrażenia to najlepsi:
Leao, Giroud, Tonali
Najgorszy:
0rigi
Większość zawodników dużo słabiej niż w mistrzowskim sezonie. No i Tatarusanu fatalnie zastąpił Maignana.
Dobry artykuł, dzięki!
Po drugiej stronie Calabria, który poza dwumeczem z Napoli zaliczył słaby, nijaki sezon a jest dużo wyżej.
https://sempremilan.com/gds-milan-positive-meeting-cardinale-1bn
Masakra jaki zjazd punktowy zaliczyliśmy w przeciągu jednego sezonu.
Do autora - świetna robota.
Wynik w LM jest ponad stan i zapominając o fatalnym półfinale trzeba go rozpatrywać jako sukces.
Teraz mercato, oczekuję sporych rozczarowań jak co roku więc nawet się nie napalam na nic wielkiego, niech mnie zaskoczą :D
Pulisic dał godę na transfer do Milanu.
Transfermarkt wycenia go na 32mln, Chelsea dała za niego 64 .
To byłby majstersztyk Moncady, a że Chelsea lubi wtopić kase...¯_(ツ)_/¯
Pozycja PS, ŚN
Leao, Maignan, Tonali, Giroud tyle.
Najgorsi:
Origi, Rebić, Dest, CDK
Rozczarowanie względem poprzedniego sezonu?
Rebić, Kalulu
Jak Tonali zagra dobrze, dostanie 9.
Jak Leao zagra źle, dostanie 3.
Jak Tonali zagra źle, dostanie 5.
Tak to mniej więcej wygląda. Sympatia robi swoje. To samo w zestawieniu Messiasa i Alexisa. Belg jest faworyzowany przez kibiców, chociaż robi niewiele więcej. Jest bardziej widowiskowy, ale czy to daje coś drużynie? Bardzo rzadko.
Dla jasności, w obecnym momencie to chyba mój ulubiony piłkarz, ale wiem jak wystawianie ocen działa.
Z Leao właśnie był ten problem, że on tak wyglądał czasami jak oceny, które wspominasz. W jednym meczu miałeś go dość, a w drugim przeciwnik miał go dość. Chociaż w ostatnim czasie miałem wrażenie, że poprawił się w grze poza ofensywą i robi się z niego bardziej kompletny piłkarz.
Tonali chociaż będzie wyglądał gorzej niż Origi (a miał mecze, gdzie wyglądał tragicznie) to i tak zawsze od kibica dostanie wyższą ocenę, bo to Tonali (kibic, zszedł z pensji, naciskał na transfer itd., a to się zawsze, gdzieś pamięta). Plus zawodnika w środku pola zawsze będziesz "widzieć", że coś robi (lepiej bądź gorzej).
Alexis od meczu z Napoli to u niektórych już nawet jest przymierzany na lewe skrzydło w rezerwie za Leao, kiedy on nawet na prawy nie potrafi grać. Tutaj też jest to samo co Leao/Tonali. Alexis robi tylko więcej chaosu na boisku niż Messias i to się ludziom podoba (pomijając, że obaj ze swoim poziomem w takim klubie powinni być co najwyżej rezerwowymi). Może kiedyś dożyjemy prawoskrzydłowego z prawdziwego zdarzenia :)
Jestem zaskoczony tak słabym odbiorem gry Messiasa. Jest czwartym strzelcem Milanu w tym sezonie i trochę mam wrażenie, że oceny wynikają z braku sympatii kibiców do tego piłkarza i z wrażeniem, że nie pasuje on do tak dużej drużyny. Jednak chyba nigdy nie było oczekiwań ze strony klubu, że będzie on zawodnikiem pierwszej jedenastki i będzie czarował na boisku. Problem jest taki że nie mieliśmy prawdziwego, bramkostrzelnego prawoskrzydłowego więc trzeba było ratować się Messiasem lub Saelemakersem.
No i osobiście uważam, że 11 miejsce Giroud pod względem ocen wg. fanów na stronie, chyba nie oddaje tego jaki wkład miał ten zawodnik na wynik tego sezonu patrząc na liczbę minut, goli, asyst oraz... wieku ;)
Messias to poziom maksymalnie Torino, Alexis podobnie, no może Fiorentina jakaś by go zgarnęła z racji wieku.
Messias kosztował grosze i tak gra, stosunek ceny do jakości jaką daje jest odpowiedni to wszystko.
Dziwi mnie tylko niska pozycja Giroud - bo od jego występu zależał zazwyczaj wynik meczu.
Podnieśmy wszyscy nasze dłonie,
Stawajmy przed obliczem Divocka
Wielbiąc go
Podnieśmy wszyscy nasze serca,
Podnieśmy wszyscy nasze dłonie,
Stawajmy przed obliczem Divocka
Wielbiąc go
Jesteś Królem,
Jesteś Królem,
Królem jest Divock!
PS: Niesamowite, że 37-letni Giroud pod względem minut jest w czołówce :)
Problem pojawiał się też na różnych lapkach, lepszych i gorszych. Kombinowałem z dopasowaniem odpowiedniej przeglądarki, aż końcu udało się optymalnie.
Na lepszym komputerze używam normalnie chroma, ale też często przycina, a na gorszym(typowy notebook z 1gb ramu), zabieranym do pracy w terenie, ratuje mnie stara mozilla, bez aktualizacji. Tylko wtedy działa jak należy.
Inni użytkownicy raczej nie zgłaszali takiego problemu, więc to pewnie kwestia przeglądarki(pamięci).